skip navigation

GHSA Boys Track All-Time Lists

Updated 10-19-2022

Key

* = pre-1980 marks
c = converted from yards (mile to 1600m)
@ = converted from hand-held timing (mainly pre-1990's) 

LONG JUMP

 

1

Stephen Hill 25-8.75 Miller Grove Georgia Olympics XXXVIII 5-7-09
2 Christian Taylor 25-6 Sandy Creek Georgia Olympics XXXVII 5-8-08
3 Christion Baker 25-3 Shiloh Coleman Invt.  3-19-22
4 Chris Nelson 25-0 South Forsyth Region 6-7A 4-25-22
5 William Jones 24-10.5 Lithia Springs GHSA 5A Sectional 4-28-18
6 Amare Hall 24-9.25 Carrollton GHSA State Meet 5_12-22
6 Rashun Fountain 24-9.25 Heritage Region 3 5A 4-26-22
6 Lee Thomas 24-9.25 Shaw Georgia Olympics XIX 5-5-00
9 Reggie Brown 24-9 Carrolton Georgia Olympics XXVI 1997
10 Malaki Starks 24-9 Jefferson 4A Sectionals 5-8-21

 

SHOT PUT

 

1 Tanner Duffin 69-2 Saint Pius X New Balance Nationals 6-13-19

2

Davis Fraker 68-6 McIntosh New Balance Nationals 6-19-10
3 Isaiah Rogers 67-10 Campbell Georgia Olympics 5-12-16
4 Ben Glauser 67-6.5 Athens Academy Quad Meet 3-2-11
5 Lenneth Whitehead 67-3.5 Athens Academy Bojangles Classic (SC) 4-14-18
6 Chip Kell 66-7 Avondale 4A State Meet 5-66
7 Logan Montgomery 65-2 Ridgeland Region 7 4A 4-26-22
8 Hiawatha Berry 64-3.5 Winder-Barrow Gold West (CA) 1986
8 Reese Hoffa 64-3.5 Lakeside-Evans Georgia Olympics XXVI 5-1997
10 Sam Wright 64-2.5 Archer Georgia Olympics 5-12-16

 

HIGH JUMP

 

1

Dothel Edwards 7-5.25 Cedar Shoals New Balance Nationals 1984
2 David Smith 7-4 Lovejoy Westlake Relays 4-3-10
3 Jason Cornelius 7-3 Clarke Central Quad Meet 1997
4 Raymond Higgs 7-2.25 Athens Christian Georgia Olympics XXXVIII 5-7-09
5 Thaddeus Hood 7-2 Glenn Hills GA Olympics XXI 5-92
5 Maalik Reynolds 7-2 Westminster Region 6-2A Meet 5-1-10
5 Malik Broughton 7-2 Veterans 4A Sectional A 4-27-13
8 Travis Welch 7-1.25 Griffin Jefferson Relays 4-14-01
9 D.J. Mann 7-1 Carrolton Region 6-3A Meet 5-3-10
9 Skipper Wilbanks 7-1 Ringgold GA Olympics XI 5-1982
9 Riyon Rankin 7-1 Brunswick Last Call Invitational 4-16-22

 

DISCUS

 

1

Hiawatha Berry 204-2 Winder-Barrow Golden South (FL) 5-1985
2 Ray Drew 201-2 Thomas County Central Region 1-4A Meet 4-22-01
3 Tanner Duffin 200-10 Saint Pius X Region 8-AAAA 4-23-19
4 Josh Dare 199-0 Creekside 5A Sectional 5-7-22
5 Seth Allen 198-0 New Manchester Friday Night Lights 4-1-22
6 Antonio Lamar 197-4 Brookwood GA Olympics XXXIII 5-13-04
7 Daniel Haugh 197-2 Saint Pius X New Balance Nationals 6-13-14
8 Ryan Camp 194-0 Archer Georgia Olympics 5-12-16
9 Dontrevious Ousley 192-5 Westover GA Olympics XXXXI 5-10-12
10 Israel Machovec 189-3 Dacula Dekalb International Prep 5-27-06

 

TRIPLE JUMP

 

1

Brian Tabor 53-9.25 Clarke Central International JR Meet 1989
2 Christian Taylor 52-6.5 Sandy Creek GA Olympics XXXVI 5-8-08
3 Nate Cooper 51-7.25 Clarke Central GA Olympics IV 5-1975
4 Brown 50-11.25 West Rome Rome Relays 1974
5 Anthony Brown 50-4.5 Cedar Shoals Region 8-3A Meet 1978
6 O'Darine Bassett 50-2.25 Carrolton GA Olympics XXXIII 5-13-04
7 Cameron Hudson 50-2 Cedar Shoals GHSA State Meet 5-10-2019
8 Dwight Phillips
50-1.75  
Tucker GA Olympics XXV 1996
9 Kelsey Nash 50-1.25 Westminster GA Olympics XVIII 5-1989
10 Rogerous Swain 50-1 Cedar Shoals East Metro Relays 2-25-17

 

POLE VAULT

 

1

Nikita Kirilov 17-2 St. Pius X Coaches Invitational 3-18-11
2 Jordan Scott 17-0 Oconee County 4-Way Meet 3-1-06
3 Paul Malquist 16-9 Gainesville Jefferson Tri-Meet 4-13-10
4 Grant Briscoe 16-8.5 Carrollton Wingfoot Night of Champions 5-22-21
5 Austin Eckenroth 16-8 Flowery Branch Region 8-3A Meet 4-17-12
6 Alon Rogow 16-7.5 Dunwoody Archer Invitational 2-26-22
7 Tyler Porter 16-7.25 Jefferson GA Olympics 5-13-10
8 Tray Oates 16-7 Allatoona Titans Track Challenge 5-18-13
9 Brian Hauch 16-6.5 Parkview GHSA State Meet 5-10-19
10 Simon Seid 16-6 North Hall 3A Sectional 5-7-22

 

4x100m Relay

 

1 Venn, Bolden, Olawole, Bond 40.05 Buford Christian Coleman 3-19-22

2

Boykins, Conwell, Conwell, Muhammed 40.49 Southwest Dekalb Atlanta Games 3-12-16
3 Ings, Norris, Gilstrap, Hightower 40.64 Miller Grove Georgia Olympics 5-8-09
4 Trammell, Crenshaw, Richard, Taylor 40.66 Southwest Dekalb GA Olympics 5-1996
5 Godwin, Hobbs, Johnson, Sands 40.71 Newton 7A Sectional B 4-30-16
6 Hall, Halls, Murray, Person 40.72 Westlake 7A Sectional B 4-29-17
7 Allen, Daniel, Harris, Swain 40.74 Cedar Shoals GHSA State Meet 5-13-17
7 Randall, McNair-Jones, Hosley, Sloan 40.74 Grady GHSA State Meet 5-13-17
9 Fleming, Eady, Hicks, Thomas 40.78 Lowndes GHSA State Meet 5-14-22
10 Abdul, Lane, Douglas, Frazier 40.93 Grayson Taco Bell Classic (SC) TBA

 

1600m Run

 

1

Brendan Mahoney 4:03.18* Marist Foot Locker Nationals 6-12-99
2 Ben Hubers 4:03.56c* McEachern Nike Outdoor Nationals (NC) 6-16-07
3 Eric O'Brien 4:05.36* Westminster Golden West (CA) 6-1992
4 Ralph King 4:05.44@* Saint Pius X Georgia Olympics III 5-1974
5 Zack Truitt 4:06.69 Landmark Christian McEachern Invitational 4-17-21
5 Justin Wachtel 4:06.69c Mary Persons Wingfoot Night of Champions 5-22-21
7 Sully Shelton 4:06.93c Harrison Outdoor Nationals 7-21
8 Kamari Miller 4:07.57c Marietta Wingfoot Night of Champions 5-22-21
9 Joe Sapone 4:08.19c Holy Innocents Music City Carnival 6-5-22
10 Kirubel Erassa 4:08.24 Grayson Georgia Olympics 5-13-10

 

400m Dash

 

1 Will Sumner 45.78 Woodstock GHSA State Meet 5-14-22

2

Antonio McKay, Sr. 45.84 Roosevelt Golden South (FL) 5-1982
3 Demiko Goodman 45.94 Newnan Mobile Challenge of Champions (AL) 4-3-04
4 Justin Oliver 46.11 Redan Nike Outdoor Nationals (NC) 6-18-05
5 Justin Long 46.14 Parkview GHSA State Meet 5-12-18
6 Brian Herron 46.15 Lakeside Dekalb 7A Sectional 4-29-17
7 Elijah Godwin 46.23 Newton Brooks PR (WA) 6-17-17
8 Reggie Witherspoon 46.25 Wheeler Marietta Invitational 4-26-03
9 Antonio McKay, Jr. 46.28 St. Pius X McEachern Invitational 4-14-07
10 Antonio Pettigrew 46.31 Southwest Macon Golden South (FL) 5-23-87

 

100m Dash

 

1

Ryan Clark 10.18 Banneker Caribbean Scholastic Invitational 6-13-15
2 Tyreek Hill 10.19 Coffee County Golden South (FL) 5-26-12
3 D"Angelo Cherry 10.24 Mount Zion Region 4-4A 4-26-08
4 Christian Coleman 10.29 Our Lady of Mercy Brooks PR (WA) 6-21-14
5 Kenneth Gilstrap 10.31 Miller Grove Dekalb County Championship 3-30-09
6 Justin Scott-Wesley 10.35 Mitchell County Georgia Olympics 5-15-10
7 Jadarius West 10.37 Charles Drew 3A Sectional 4-28-12
8 Pedro Holliday 10.39 Pepperell Region 6-3A 4-24-01
9 Stan Rowe 10.39 Carrolton Region 6-3A 4-03
10 Eric Stokes 10.40 Eastside Georgia Olympics 5-14-16
10 Jalen Virgil 10.40 Mountain View Georgia Olympics 5-14-16
10 JaVaughn Moore 10.40 Wheeler GHSA State Meet 5-12-18

 

110m Hurdles
 

1 Matt Moore 13.33 Union Grove Georgia Meet of Champions 5-21-16

2

Terrance Trammell 13.34 Southwest Dekalb   1997
3 Jordan Moore 13.39 MLK Region 2-5A 4-19-12
4 Dexter Faulk 13.48 Stone Mountain Stephenson Invitational 3-23-02
5 William Wynne 13.52 McEachern Georgia Olympics XXXVII 5-10-08
6 Kelley Carter 13.54 Southwest Dekalb Dekalb County Championship 1987
7 Thavius Nelson 13.57 Troup County National Scholastic Outdoor 6-15-96
8 Stanley Ridley 13.64 Central-Carroll Georgia Olympics XXII 5-1993
8 Stanley Blalock 13.64@ Northside-Atlanta International Prep (IL) 1982
8 Malik Mixon 13.64 Westlake Brooks Invitational (WA)

7-2-21

 

 

 

800m Run

 

   1 Will Sumner 1:48.94 Woodstock Wolverine Invitational 3-5-22

2

Devin Dixon 1:49.52 Eagles Landing Georgia Meet of Champions 5-21-16
3 O'Neal Wanliss 1:49.61 Holy Innocents Georgia Olympics XL 5-7-11
4 Cameron Thornton 1:49.62 Whitefield Academy Georgia Olympics XL 5-7-11
5 Brendan Mahoney 1:50.17 Marist 3A State Meet 5-9-99
6 Neal Williams 1:50.53 Lassiter Golden South (FL) 1989
7 Ryne Bevan 1:50.58 North Paulding Georgia Meet of Champions 5-20-17
8 Cory Nichols 1:50.69 McEachern Golden South (FL) 5-18-13
9 Everett Smulders 1:50.70 Lovett Georgia Meet of Champions 5-18-17
10 Ian Scott 1:50.83 Lovett   1998

 

200m Dash

 

1

Tyreek Hill 20.14 Coffee County Golden South (FL) 5-26-12
2 Ryan Clark 20.58 Banneker New Balance Nationals (NC) 6-21-15
3 Stanley Blalock 20.74@ Northside-Atlanta International Prep (IL) 5-1982
4 Elija Godwin 20.78 Newton Region 8-7A 4-20-17
5 Demiko Goodman 20.80 Newnan Great Southwest Classic (NM) 6-5-04
6 Rashun Fountain 20.85 Heritage GHSA State Meet 5-14-22
7 D"Angelo Cherry 20.91 Mount Zion Region 4-4A 4-26-08
8 Terryon Conwell 20.94 Southwest Dekalb 5A Sectional 4-30-16
9 Michael Grant 20.97 Stephenson Adidas Outdoor Championships (NC) 6-14-03
10 Clint Crenshaw 20.98 Southwest Dekalb DeKalb County Championship 1998
10 Evander Wells 20.98 Stone Mountain DeKalb County Championship 3-27-06
10 Kenneth Gilstrap 20.98 Miller Grove DeKalb County Championship 3-30-09

 

300m Hurdles

 

1

William Wynne 35.67 McEachern Georgia Olympics XXXVI 5-12-07
2 Malik Mixon 35.84 Westlake Wingfoot Night of Champions 5-21-22
3 Isaiah Taylor 35.91 Southwest Dekalb Wingfoot Night of Champions 5-21-22
4 Tavaris Washington 36.44@ Bainbridge Smith and Benson Relays 3-26-05
5 Xzaviah Taylor 36.46 Southwest Dekalb Wingfoot Night of Champions 5-21-22
6 Angelo Taylor 36.52 Southwest Dekalb Dekalb County Championship 1996
7 Allan Frye 36.54 Campbell Region 4-6A 4-18-13
8 Terrance Trammell 36.56 Southwest Dekalb 4A State Meet 5-1997
9 Sir Paul Jones 36.60 Monroe-Albany Smith and Benson Relays 3-27-10
10 Aries Merritt 36.61 Wheeler Marietta Invitational 4-26-03

 

3200m Run

 

1 Sully Shelton 8:50.85 Harrison GHSA 7A State 5-13-21

2

Jacob McLeod 8:52.70 Trinity Christian FSU Relays (FL) 3-23-18
3 Tyler Anyan 8:52.75c Brookwood New Balance Nationals (NC) 6-17-10
4 Ralph King 8:52.84c* St. Pius X Georgia Olympics III 5-1974
5 Girma Macheso 8:53.47c* Berkmar Nike Outdoor Nationals (NC) 6-16-07
6
Kamari MIller
8:54.37 Marietta Region 3-7A 4-23-21
7 Ben Hubers 8:56.24 McEachern Music City Distance Carnival (TN) 6-2-07
8 Kirubel Erassa 8:56.46 Grayson Georgia Olympics 5-14-10
9 Myles Collins 8:57.65 Archer Atlanta Relays 2-28-20
10 Logan Poteet 8:57.97 Kell Coaches Invitational 5-14-15

 

4x400m Relay

 

1 E. Berry, P. Taylor, J. Barker, O. Simpson 3:09.90 Shiloh New Balance Nationals 6-16-19

2

Hooks, Graham, Carter, Miller 3:11.31 Southwest Dekalb Golden South (FL) 5-23-87
3 Billingslea, Clark, B. Johnson, K. Johnson 3;12.03 Banneker Georgia Olympics 5-16-15
4 Taylor, Pass, Trammell, Crenshaw 3:13.14@ Southwest Dekalb Rome Relays 1996
5 Brown, Camper, Martin, Smith 3:13.21 Southwest Dekalb Georgia Olympics XVIII 5-1989
6 Campbell, N/A, N/A, N/A 3:13.71 Douglass Region 7-4A 5-5-94
7 Conwell, Muhammad, Conwell, Bradford 3:13.92 Southwest Dekalb Region 6-5A 4-21-16
8 Tate, Njie, Terrell, Mixon 3:14.04 Westlake GHSA State Meet 5-14-22
9 Chaplin, Johnson, Byrd, Oliver 3:14.13 Redan Georgia Olympics 5-14-05
10 Dickens, Knapik, Merritt, Witherspoon 3:14.29 Wheeler Coaches Invitational 3-22-03
10 Johnson, Chaplin, Smith, Oliver 3:14.29 Redan Region 7-5A 4-29-04

 

4x800m Relay

 

1 Ashley, Hare, Anderson, Kochparambil 7:44.21 Denmark GHSA 7A State 5-14-21

2

Whorton, Williams, Muse, Collins 7:46.95 Alexander New Balance Nationals (NC) 6-17-17
3 McVey, Van Rensselaer, Buccheit, Shelton 7:47.20 Harrison GHSA 7A State 5-14-21
4. Mines, Watson, Ansong, Sumner 7:47.53 Woodstock GHSA State Meet 5-12-22
5 Jenkins, Winfrey, Rambo, Williams 7:49.6 Therrell Westminster Relays 1978
6 Hewitt, Anyan, Brennan, Wearn 7:51.45 Brookwood Florida Relays 4-3-10
7 Moore, Balogh. Eye, Hall 7:51.71 Etowah GHSA State Meet 5-12-22
8 Houston, Freeman, Williams, Hughes 7:51.8 Northeast Jefferson Relays 1977
9 Whitt, Blevens, Moore, Miller 7:53.4 Baker Florida Relays 1966
10 Burke, Kohrman, Soricelli, Bilderback 7:53.54 Blessed Trinity GHSA State Meet 5-12-22

 

Distance Medley
(1200m-400m-800m-1600m)

 

1

Hewitt, Kelley, Wearn, Anyan 10:04.96 Brookwood New Balance Nationals (NC) 6-19-10
2 Atkinson, Nappo, Thompson, Rowe 10:10.1* Lakeside Dekalb Westminster Relays 1975
3 Nappo, Thompson, Dipola, N/A 10:13.9* Lakeside Dekalb Westminster Relays 1974
4 Doran, Donnelly, Baker, King 10:15.7* St. Pius X Westminster Relays 1974
5 Arnold, Potts, Shelton, Hubers 10:19.52 McEachern McEachern Invitational 4-15-06
6 Freeman, Glover, Williams, Hughes 10:19.64 Northeast Jefferson Relays 1977
7 T. Anderson, Louis, X. Anderson, Ashley 10:19.89 Denmark Roswell Relays 3-19-22
8 Riddle, Dean, Poplin, Coile 10:21.7* Clarke Central Westminster Relays 1977
9 Kovalczyk, Marshall, Cown, Erassa 10:22.51 Grayson Eagle Icebreaker 3-6-10
10 Skehan, Thorne, N/A, N/A 10:23.89 Lakeside Dekalb Outback Relays 3-24-01

 

4x200m Relay

 

1

Boykins, Conwell, Conwell, Muhammad 1:24.72 Southwest Dekalb Lions Showcase 3-5-16
2 Robbins, Taylor, Turner, Dargan 1:25.19 SW Dekalb GHSA State Meet 5-14-22
3 Stone, Hayes, Gibson, Walker 1:25.28 Campbell GHSA State Meet 5-14-22
4 Williams, Long, Smith, Harris 1:25.45 Parkview New Balance Nationals (NC) 6-18-17
5 Taylor, Crenshaw, Trammell, N/A 1:25.60 Southwest Dekalb Rome Relays 1998
6 Roberts, Charles, Randall, Phillip 1:25.69 Marietta Marietta Relays 4-14-07
7 Taylor, N/A 1:25.90 Southwest Dekalb   1995
8 Barker, Copeland, Marsh, Hall 1:26.08 Carrollton GHSA State Meet 5-14-22
9 Johnson, Fredrick, Arnold, Clark 1:26.30 Marietta GHSA State Meet 5-14-22
10 Robinson, Phillips, Pardue, Williams 1:26.44 Tucker Golden South (FL) 1995

 

1600m Sprint Medley
(200m-200m-400m-800m)

 

1

Jenkins, Winfrey, Rambo, Williams 3:27.20 Therrell Jefferson Relays 1978
2 Gibson, Green, Respress, Dixon 3:28.42 Eagles Landing Region Tune-Up 4-16-16
3 Holmes, Gallegos, Carter, Reid 3:29.23 Alexander Nike Outdoor Nationals (NC) 6-19-09
4 Asip, Cone, MacKay, Scheff 3:29.44 St. Pius X Panther Relays 3-11-06
5 N/A 3:29.49 Southwest Dekalb Morehouse Relays 3-20-04
6 P. Taylor, O. Simpson, M. Lewis, E. Berry 3:30.12 Shiloh Westlake Relays 3-30-19
7 Lewis, Edwards, Patterson, Henderson 3:30.68 Parkview Big Orange Relays 3-15-14
8 N/A 3:31.14 North Cobb New Balance Nationals (NC) 6-13-14
9 N/A 3:31.16 Southwest Dekalb Fast Times Invitational 1991
10 James, Dortch, Higgins, Roark 3:31.24@ North Cobb North Cobb Relays 1998

 

4x1600m Relay

 

1

Wearn, Brennan, Anyan, Hewitt 17:20.26 Brookwood Coaches Invitational 3-20-10
2 Giuliano, Malanoski, Brennan, Wearn 17:22.40 Brookwood Coaches Invitational 3-8-11
3 Whorton, Williams, Muse, Collins 17:31.50 Alexander Arcadia Invitational (CA) 4-7-17
4 Rashid, Kalarickal, Peters, Nordman 17:42.56 Mill Creek Big Orange Relays 3-11-22
5 Tullos, Torres, Savic, Benson 17:43.75 Marietta Coaches Invitational 3-18-16
6 Anastasiades, Ferrugia, Sprague, Tirrell 17:45.50 St. Pius X Coaches Invitational 3-15-13
7 Churley, Frasier, Amador, Marino 17:47.66 Collins Hill Coaches Invitational 3-18-05
8 Bluth, McCarthy, McGorrey, Bowers 17:49.28 Milton Coaches Invitational 3-18-16
9 Wallace, Roe, Fernando, Huff 17:51.13 Westminster Westminster Relays 4-13-19
10 Roberson, O'Conner, Wrigley, Trillsky 17:51.24 Brookwood Coaches Invitational 3-19-04

 

800m Sprint Medley
(100m-100m-200m-400m)

 

1

Cook, Tinsley, Dancer, Fortenberry 1:29.58 Marietta GATFXC.COM Invitational 4-13-01
2 Filmore, Coleman, Holloway, T. Johnson 1:29.60 Fayette County Coaches Invitational 3-16-18
3 Merritt, Dickens, Witherspoon, N/A 1:29.68 Wheeler Coaches Invitational 3-21-03
4 Fillmore, Ridges, Holloway, T. Johnson 1:29.69 Fayette County New Balance Nationals (NC) 6-18-17
5 Washington, Smith, Harris, Long 1:29.73 Parkview New Balance Nationals (NC) 6-18-17
6 Carter, Holmes, Gallegos, Safford 1:30.34 Alexander Coaches Invitational 3-20-09
7 Smith, Wilson, Chaplin, Oliver 1:30.38 Redan Roswell Relays 3-27-04
8 Rogers, Chavers, Williams, Long 1:30.79 Parkview Big Orange Relays 3-17-18
9 Asip, Herndon, Watson, McKay, Jr. 1:30.90 St. Pius X Disney World Invitational 3-22-07
10 Shuford, Smith, Harris, Long 1:30.95 Parkview New Balance Nationals (NC) 3-18-16

 


Georgia Track & Field and Cross Country Coaches Association Partners

Interested in becoming a Partner of Georgia Track & Field and Cross Country Coaches Association?

Contact us at outreach@gatfxcca.org


Official recruiting app of the GATFXCCA!


Long-time supporter of our clinic!


A premiere partner of our association!


Official partner of our Hall of Fame/COY Awards!


Official partner of our clinic!


Custom apparel and batons--partner of our clinic!