skip navigation

Georgia Boys All-Time

Key

* = pre-1980 marks
c = converted from yards (mile to 1600m)
@ = converted from hand-held timing (mainly pre-1990's) 

LONG JUMP

 

1

Stephen Hill 25-8.75 Miller Grove Georgia Olympics XXXVIII 5-7-09
2 Christian Taylor 25-6 Sandy Creek Georgia Olympics XXXVII 5-8-08
3 William Jones 24-10.5 Lithia Springs GHSA 5A Sectional 4-28-18
4 Lee Thomas 24-9.25 Shaw Georgia Olympics XIX 5-5-00
5 Reggie Brown 24-9 Carrolton Georgia Olympics XXVI 1997
6 Cameron Murray 24-8.25 Westlake Region 2-7A Meet 4-18-18
7 Richard Jones 24-7.5 Cedar Grove Georgia Olympics XXXI 5-10-02
7 Christian Coleman 24-7.5 Our Lady of Mercy Our Lady of Mercy Meet #2 4-3-14
9 Jobe Hannon 24-7 Charlton County   1995
10 Damar Forbes 24-6.5 M.L.King Georgia Olympics XXXVIII 5-7-09
10 John Wynne 24-6.5 Carrolton   1991

 

SHOT PUT

 

1

Davis Fraker 68-6 McIntosh New Balance Nationals 6-19-10
2 Isaiah Rogers 67-10 Campbell Georgia Olympics 5-12-16
3 Ben Glauser 67-6.5 Athens Academy Quad Meet 3-2-11
4 Lenneth Whitehead 67-3.5 Athens Academy Bojangles Classic (SC) 4-14-18
5 Chip Kell 66-7 Avondale 4A State Meet 5-66
6 Hiawatha Berry 64-3.5 Winder-Barrow Gold West (CA) 1986
6 Reese Hoffa 64-3.5 Lakeside-Evans Georgia Olympics XXVI 5-1997
8 Sam Wright 64-2.5 Archer Georgia Olympics 5-12-16
9 Jaylen Reid 63-4.75 Hillgrove Georgia Olympics 5-8-14
10 Custavian Quarterman 63-0.75 Westover Georgia Olympics XXXI 5-10-02

 

HIGH JUMP

 

1

Dothel Edwards 7-5.25 Cedar Shoals New Balance Nationals 1984
2 David Smith 7-4 Lovejoy Westlake Relays 4-3-10
3 Jason Cornelius 7-3 Clarke Central Quad Meet 1997
4 Raymond Higgs 7-2.25 Athens Christian Georgia Olympics XXXVIII 5-7-09
5 Thaddeus Hood 7-2 Glenn Hills GA Olympics XXI 5-92
5 Maalik Reynolds 7-2 Westminster Region 6-2A Meet 5-1-10
5 Malik Broughton 7-2 Veterans 4A Sectional A 4-27-13
8 Travis Welch 7-1.25 Griffin Jefferson Relays 4-14-01
9 D.J. Mann 7-1 Carrolton Region 6-3A Meet 5-3-10
9 Skipper Wilbanks 7-1 Ringgold GA Olympics XI 5-1982

 

DISCUS

 

1

Hiawatha Berry 204-2 Winder-Barrow Golden South (FL) 5-1985
2 Ray Drew 201-2 Thomas County Central Region 1-4A Meet 4-22-01
3 Antonio Lamar 197-4 Brookwood GA Olympics XXXIII 5-13-04
4 Daniel Haugh 197-2 Saint Pius X New Balance Nationals 6-13-14
5 Ryan Camp 194-0 Archer Georgia Olympics 5-12-16
6 Tanner Duffin 193-6.5 Saint Pius X GA Meet of Champions 5-19-18
7 Dontrevious Ousley 192-5 Westover GA Olympics XXXXI 5-10-12
8 Israel Machovec 189-3 Dacula Dekalb International Prep 5-27-06
9 Kenneth Brinson 189-2 Marist 4A Sectional B 5-2-15
10 TBA TBA TBA TBA TBA

 

TRIPLE JUMP

 

1

Brian Tabor 53-9.25 Clarke Central International JR Meet 1989
2 Christian Taylor 52-6.5 Sandy Creek GA Olympics XXXVI 5-8-08
3 Nate Cooper 51-7.25 Clarke Central GA Olympics IV 5-1975
4 Brown 50-11.25 West Rome Rome Relays 1974
5 Anthony Brown 50-4.5 Cedar Shoals Region 8-3A Meet 1978
6 O'Darine Bassett 50-2.25 Carrolton GA Olympics XXXIII 5-13-04
7 Dwight Phillips
50-1.75  
Tucker GA Olympics XXV 1996
8 Kelsey Nash 50-1.25 Westminster GA Olympics XVIII 5-1989
9 Rogerous Swain 50-1 Cedar Shoals East Metro Relays 2-25-17
10 Kenneth Durden 50-0 Lowndes Larry Clark Invitational 3-12-11

 

POLE VAULT

 

1

Nikita Kirilov 17-2 St. Pius X Coaches Invitational 3-18-11
2 Jordan Scott 17-0 Oconee County 4-Way Meet 3-1-06
3 Paul Malquist 16-9 Gainesville Jefferson Tri-Meet 4-13-10
4 Austin Eckenroth 16-8 Flowery Branch Region 8-3A Meet 4-17-12
5 Tyler Porter 16-7.25 Jefferson GA Olympics 5-13-10
6 Tray Oates 16-7 Allatoona Titans Track Challenge 5-18-13
7 Tyler Craig 16-5 Pickens County 4A Sectional B 4-27-13
8 Brad Smith 16-3 Franklin County Meet of Champions (AL) 4-7-01
9 Hunter Mallard 16-2 Gainesville Hall County Championships 3-23-17
10 Caleb Ebbs 16-1 Lee County Westover Relays 4-17-10
10 Jack Cahillane 16-1 Westminster Westminster Meet #4 3-30-17

 

4x100m Relay

 

1

Boykins, Conwell, Conwell, Muhammed 40.49 Southwest Dekalb Atlanta Games 3-12-16
2 Ings, Norris, Gilstrap, Hightower 40.64 Miller Grove Georgia Olympics 5-8-09
3 Trammell, Crenshaw, Richard, Taylor 40.66 Southwest Dekalb GA Olympics 5-1996
4 Godwin, Hobbs, Johnson, Sands 40.71 Newton 7A Sectional B 4-30-16
5 Hall, Halls, Murray, Person 40.72 Westlake 7A Sectional B 4-29-17
6 Allen, Daniel, Harris, Swain 40.74 Cedar Shoals GHSA State Meet 5-13-17
6 Randall, McNair-Jones, Hosley, Sloan 40.74 Grady GHSA State Meet 5-13-17
8 Abdul, Lane, Douglas, Frazier 40.93 Grayson Taco Bell Classic (SC) TBA
9 Burton, Gartrell, Route, Grant 40.94 Stephenson GA Olympics 5-13-03
10 Boykin, Brewington, Conwell, Conwell 40.95 Southwest Dekalb GHSA State Meet 5-11-17
10 Etta-Tawo, Wells, Jackson, Brannon 40.95 McEachern Cobb County Championships 3-24-12

 

1600m Run

 

1

Brendan Mahoney 4:03.18* Marist Foot Locker Nationals 6-12-99
2 Ben Hubers 4:03.56c* McEachern Nike Outdoor Nationals (NC) 6-16-07
3 Eric O'Brien 4:05.36* Westminster Golden West (CA) 6-1992
4 Ralph King 4:05.44@* Saint Pius X Georgia Olympics III 5-1974
5 Kirubel Erassa 4:08.24 Grayson Georgia Olympics 5-13-10
6 Frank Pittman 4:08.39 Marist 4A Sectional 4-30-16
7 Henry Dwyer 4:09.01c* Athens Academy Golden South (FL) 5-18-13
8 Jacob McLeod 4:09.49c* Trinity Christian Wingfoot Mile @ Emory 5-22-18
9 Tyler Anyan 4:09.77* Brookwood Music City Distance Carnival (TN) 6-5-10
10 Girma Macheso 4:10.25c* Berkmar Nike Outdoor Nationals 6-16-07

 

400m Dash

 

1

Antonio McKay, Sr. 45.84 Roosevelt Golden South (FL) 5-1982
2 Demiko Goodman 45.94 Newnan Mobile Challenge of Champions (AL) 4-3-04
3 Justin Oliver 46.11 Redan Nike Outdoor Nationals (NC) 6-18-05
4 Justin Long 46.14 Parkview GHSA State Meet 5-12-18
5 Brian Herron 46.15 Lakeside Dekalb 7A Sectional 4-29-17
6 Elijah Godwin 46.23 Newton Brooks PR (WA) 6-17-17
7 Reggie Witherspoon 46.25 Wheeler Marietta Invitational 4-26-03
8 Antonio McKay, Jr. 46.28 St. Pius X McEachern Invitational 4-14-07
9 Antonio Pettigrew 46.31 Southwest Macon Golden South (FL) 5-23-87
10 Trey Johnson 46.37 Fayette County GHSA State Meet 5-12-18

 

100m Dash

 

1

Ryan Clark 10.18 Banneker Caribbean Scholastic Invitational 6-13-15
2 Tyreek Hill 10.19 Coffee County Golden South (FL) 5-26-12
3 D"Angelo Cherry 10.24 Mount Zion Region 4-4A 4-26-08
4 Christian Coleman 10.29 Our Lady of Mercy Brooks PR (WA) 6-21-14
5 Kenneth Gilstrap 10.31 Miller Grove Dekalb County Championship 3-30-09
6 Justin Scott-Wesley 10.35 Mitchell County Georgia Olympics 5-15-10
7 Jadarius West 10.37 Charles Drew 3A Sectional 4-28-12
8 Pedro Holliday 10.39 Pepperell Region 6-3A 4-24-01
9 Stan Rowe 10.39 Carrolton Region 6-3A 4-03
10 Eric Stokes 10.40 Eastside Georgia Olympics 5-14-16
10 Jalen Virgil 10.40 Mountain View Georgia Olympics 5-14-16
10 JaVaughn Moore 10.40 Wheeler GHSA State Meet 5-12-18

 

110m Hurdles
 

1 Matt Moore 13.33 Union Grove Georgia Meet of Champions 5-21-16

2

Terrance Trammell 13.34 Southwest Dekalb   1997
3 Jordan Moore 13.39 MLK Region 2-5A 4-19-12
4 Dexter Faulk 13.48 Stone Mountain Stephenson Invitational 3-23-02
5 William Wynne 13.52 McEachern Georgia Olympics XXXVII 5-10-08
6 Kelley Carter 13.54 Southwest Dekalb Dekalb County Championship 1987
7 Thavius Nelson 13.57 Troup County National Scholastic Outdoor 6-15-96
8 Stanley Ridley 13.64 Central-Carroll Georgia Olympics XXII 5-1993
8 Stanley Blalock 13.64@ Northside-Atlanta International Prep (IL) 1982
10 Daniel Roberts 13.68 Hampton Georgia Olympics XXXXIV 5-14-15
10 Rainey Anderson 13.68 Westlake Georgia Olympics 5-14-16

 

800m Run

 

1

Devin Dixon 1:49.52 Eagles Landing Georgia Meet of Champions 5-21-16
2 O'Neal Wanliss 1:49.61 Holy Innocents Georgia Olympics XL 5-7-11
3 Cameron Thornton 1:49.62 Whitefield Academy Georgia Olympics XL 5-7-11
4 Brendan Mahoney 1:50.17 Marist 3A State Meet 5-9-99
5 Neal Williams 1:50.53 Lassiter Golden South (FL) 1989
6 Ryne Bevan 1:50.58 North Paulding Georgia Meet of Champions 5-20-17
7 Cory Nichols 1:50.69 McEachern Golden South (FL) 5-18-13
8 Everett Smulders 1:50.70 Lovett Georgia Meet of Champions 5-18-17
9 Ian Scott 1:50.83 Lovett   1998
10 Marcelo Dunning 1:50.86 Campbell Foot Locker Nationals (NC) 6-17-00

 

200m Dash

 

1

Tyreek Hill 20.14 Coffee County Golden South (FL) 5-26-12
2 Ryan Clark 20.58 Banneker New Balance Nationals (NC) 6-21-15
3 Stanley Blalock 20.74@ Northside-Atlanta International Prep (IL) 5-1982
4 Elija Godwin 20.78 Newton Region 8-7A 4-20-17
5 Demiko Goodman 20.80 Newnan Great Southwest Classic (NM) 6-5-04
6 Terrell Smith 20.84 South Gwinnett Region 8-7A 4-20-17
7 D"Angelo Cherry 20.91 Mount Zion Region 4-4A 4-26-08
8 Terryon Conwell 20.94 Southwest Dekalb 5A Sectional 4-30-16
9 Michael Grant 20.97 Stephenson Adidas Outdoor Championships (NC) 6-14-03
10 Clint Crenshaw 20.98 Southwest Dekalb DeKalb County Championship 1998
10 Evander Wells 20.98 Stone Mountain DeKalb County Championship 3-27-06
10 Kenneth Gilstrap 20.98 Miller Grove DeKalb County Championship 3-30-09

 

300m Hurdles

 

1

William Wynne 35.67 McEachern Georgia Olympics XXXVI 5-12-07
2 Tavaris Washington 36.44@ Bainbridge Smith and Benson Relays 3-26-05
3 Angelo Taylor 36.52 Southwest Dekalb Dekalb County Championship 1996
4 Allan Frye 36.54 Campbell Region 4-6A 4-18-13
5 Terrance Trammell 36.56 Southwest Dekalb 4A State Meet 5-1997
6 Sir Paul Jones 36.60 Monroe-Albany Smith and Benson Relays 3-27-10
7 Aries Merritt 36.61 Wheeler Marietta Invitational 4-26-03
8 Terrance Wilson 36.63 Campbell 4A State Meet 5-1997
9 Trey Charles 36.72 Marietta Cobb County Championship 3-26-07
10 Jeremy Burton 36.73 Stephenson Georgia Olympics XXXII 5-17-03

 

3200m Run

 

1

Jacob McLeod 8:52.70 Trinity Christian FSU Relays (FL) 3-23-18
2 Tyler Anyan 8:52.75c Brookwood New Balance Nationals (NC) 6-17-10
3 Ralph King 8:52.84c* St. Pius X Georgia Olympics III 5-1974
4 Girma Macheso 8:53.47c* Berkmar Nike Outdoor Nationals (NC) 6-16-07
5 Ben Hubers 8:56.24 McEachern Music City Distance Carnival (TN) 6-2-07
6 Kirubel Erassa 8:56.46 Grayson Georgia Olympics 5-14-10
7 Logan Poteet 8:57.97 Kell Coaches Invitational 5-14-15
8 Jake Shewbert 8:58.78 Flowery Branch Georgia Meet of Champions 5-21-16
9 Miles Yapp 9:01.05 Brookwood Coaches Invitational 5-14-15
10 Andrew Kent 9:01.66 Lakeside Dekalb Georgia Meet of Champions 5-21-16

 

4x400m Relay

 

1

Hooks, Graham, Carter, Miller 3:11.31 Southwest Dekalb Golden South (FL) 5-23-87
2 Billingslea, Clark, B. Johnson, K. Johnson 3;12.03 Banneker Georgia Olympics 5-16-15
3 Taylor, N/A, N/A, N/A 3:13.14@ Southwest Dekalb Rome Relays 1996
4 Brown, Camper, Martin, Smith 3:13.21 Southwest Dekalb Georgia Olympics XVIII 5-1989
5 Campbell, N/A, N/A, N/A 3:13.71 Douglass Region 7-4A 5-5-94
6 Conwell, Muhammad, Conwell, Bradford 3:13.92 Southwest Dekalb Region 6-5A 4-21-16
7 Chaplin, Johnson, Byrd, Oliver 3:14.13 Redan Georgia Olympics 5-14-05
8 Dickens, Knapik, Merritt, Witherspoon 3:14.29 Wheeler Coaches Invitational 3-22-03
8 Johnson, Chaplin, Smith, Oliver 3:14.29 Redan Region 7-5A 4-29-04
10 Dupree, Coleman, T. Johnson, C. Johnson 3:14.35 Fayette County GHSA State Meet 5-12-18

 

4x800m Relay

 

1

Whorton, Williams, Muse, Collins 7:46.95 Alexander New Balance Nationals (NC) 6-17-17
2 Jenkins, Winfrey, Rambo, Williams 7:49.6 Therrell Westminster Relays 1978
3 Hewitt, Anyan, Brennan, Wearn 7:51.45 Brookwood Florida Relays 4-3-10
4 Houston, Freeman, Williams, Hughes 7:51.8 Northeast Jefferson Relays 1977
5 Whitt, Blevens, Moore, Miller 7:53.4 Baker Florida Relays 1966
6 Albrecht, Thorne, N/A, N/A 7:54.70 Lakeside Dekalb Vs. Westminster 4-17-02
7 K. Smith, Giuliano, Brennan, Wearn 7:55.76 Brookwood Coaches Invitational 3-18-11
8 Frasier, Wilson, Churley, Guglielmo 7:55.91 Collins Hill Coaches Invitational 3-17-06
8 Potts, Arnold, Shelton, Hubers 7:55.91 McEachern Taco Bell Classic (SC) 4-7-06
10 Robinson, Brennan, Wearn, Hewitt 7:55.93 Brookwood Coaches Invitational 3-20-10

 

Distance Medley
(1200m-400m-800m-1600m)

 

1

Hewitt, Kelley, Wearn, Anyan 10:04.96 Brookwood New Balance Nationals (NC) 6-19-10
2 Atkinson, Nappo, Thompson, Rowe 10:10.1* Lakeside Dekalb Westminster Relays 1975
3 Nappo, Thompson, Dipola, N/A 10:13.9* Lakeside Dekalb Westminster Relays 1974
4 Doran, Donnelly, Baker, King 10:15.7* St. Pius X Westminster Relays 1974
5 Arnold, Potts, Shelton, Hubers 10:19.52 McEachern McEachern Invitational 4-15-06
6 Freeman, Glover, Williams, Hughes 10:19.64 Northeast Jefferson Relays 1977
7 Riddle, Dean, Poplin, Coile 10:21.7* Clarke Central Westminster Relays 1977
8 Kovalczyk, Marshall, Cown, Erassa 10:22.51 Grayson Eagle Icebreaker 3-6-10
9 Skehan, Thorne, N/A, N/A 10:23.89 Lakeside Dekalb Outback Relays 3-24-01
10 Anastasiades, Dorsey, Ferrugia, Sprague 10:24.15 St. Pius X Panther Relays 3-29-14

 

4x200m Relay

 

1

Boykins, Conwell, Conwell, Muhammad 1:24.72 Southwest Dekalb Lions Showcase 3-5-16
2 Williams, Long, Smith, Harris 1:25.45 Parkview New Balance Nationals (NC) 6-18-17
3 Taylor, Crenshaw, Trammell, N/A 1:25.60 Southwest Dekalb Rome Relays 1998
4 Roberts, Charles, Randall, Phillip 1:25.69 Marietta Marietta Relays 4-14-07
5 Taylor, N/A 1:25.90 Southwest Dekalb   1995
6 Robinson, Phillips, Pardue, Williams 1:26.44 Tucker Golden South (FL) 1995
7 Godwin, Hobbs, Johnson, Sands 1:26.52 Newton Panther Relays 3-5-16
8 N/A 1:26.58 Stephenson McEachern Invitational 4-14-07
9 Chambers, Dwyer, Harris, Randolph 1:26.68 Kell McEachern Invitational 4-14-07
10 Gault, Vaughn, Curtis, Riggins 1:26.74@ Griffin Westminster Relays 1979

 

1600m Sprint Medley
(200m-200m-400m-800m)

 

1

Jenkins, Winfrey, Rambo, Williams 3:27.20 Therrell Jefferson Relays 1978
2 Gibson, Green, Respress, Dixon 3:28.42 Eagles Landing Region Tune-Up 4-16-16
3 Holmes, Gallegos, Carter, Reid 3:29.23 Alexander Nike Outdoor Nationals (NC) 6-19-09
4 Asip, Cone, MacKay, Scheff 3:29.44 St. Pius X Panther Relays 3-11-06
5 N/A 3:29.49 Southwest Dekalb Morehouse Relays 3-20-04
6 Lewis, Edwards, Patterson, Henderson 3:30.68 Parkview Big Orange Relays 3-15-14
7 N/A 3:31.14 North Cobb New Balance Nationals (NC) 6-13-14
8 N/A 3:31.16 Southwest Dekalb Fast Times Invitational 1991
9 James, Dortch, Higgins, Roark 3:31.24@ North Cobb North Cobb Relays 1998
10 Owensby, McDaniel, Doran, King 3:331.24@ St. Pius X Jefferson Relays 1974

 

4x1600m Relay

 

1

Wearn, Brennan, Anyan, Hewitt 17:20.26 Brookwood Coaches Invitational 3-20-10
2 Giuliano, Malanoski, Brennan, Wearn 17:22.40 Brookwood Coaches Invitational 3-8-11
3 Whorton, Williams, Muse, Collins 17:31.50 Alexander Arcadia Invitational (CA) 4-7-17
4 Tullos, Torres, Savic, Benson 17:43.75 Marietta Coaches Invitational 3-18-16
5 Anastasiades, Ferrugia, Sprague, Tirrell 17:45.50 St. Pius X Coaches Invitational 3-15-13
6 Churley, Frasier, Amador, Marino 17:47.66 Collins Hill Coaches Invitational 3-18-05
7 Bluth, McCarthy, McGorrey, Bowers 17:49.28 Milton Coaches Invitational 3-18-16
8 Roberson, O'Conner, Wrigley, Trillsky 17:51.24 Brookwood Coaches Invitational 3-19-04
9 Sanders, Eisenman, Singh, Farmer 17:51.52 Walton Coaches Invitational 3-14-14
10 McNeil, Tirrell, Sprague, Anastasiades 17:51.55 St. Pius X Coaches Invitational 3-16-12

 

800m Sprint Medley
(100m-100m-200m-400m)

 

1

Cook, Tinsley, Dancer, Fortenberry 1:29.58 Marietta GATFXC.COM Invitational 4-13-01
2 Filmore, Coleman, Holloway, T. Johnson 1:29.60 Fayette County Coaches Invitational 3-16-18
3 Merritt, Dickens, Witherspoon, N/A 1:29.68 Wheeler Coaches Invitational 3-21-03
4 Fillmore, Ridges, Holloway, T. Johnson 1:29.69 Fayette County New Balance Nationals (NC) 6-18-17
5 Washington, Smith, Harris, Long 1:29.73 Parkview New Balance Nationals (NC) 6-18-17
6 Carter, Holmes, Gallegos, Safford 1:30.34 Alexander Coaches Invitational 3-20-09
7 Smith, Wilson, Chaplin, Oliver 1:30.38 Redan Roswell Relays 3-27-04
8 Rogers, Chavers, Williams, Long 1:30.79 Parkview Big Orange Relays 3-17-18
9 Asip, Herndon, Watson, McKay, Jr. 1:30.90 St. Pius X Disney World Invitational 3-22-07
10 Shuford, Smith, Harris, Long 1:30.95 Parkview New Balance Nationals (NC) 3-18-16

 


Georgia Track & Field and Cross Country Coaches Association Sponsors

Interested in becoming a sponsor of Georgia Track & Field and Cross Country Coaches Association?

Sponsored by FleetFeet-Decatur

FleetFeet-Decatur

Visit Website

Official sponsor of our Distance Summit!

Sponsored by MF-Athletic

MF-Athletic

Visit Website

EXCLUSIVE equipment dealer of our clinic!

Sponsored by Atlanta Track Club

Atlanta Track Club

Visit Website

Partner of clinic/coaches education! 
#RunningCityUSA 

Sponsored by Georgia Promotions

Georgia Promotions

Visit Website

Proud clinic vendor!

Sponsored by Big Peach Running Company

Big Peach Running Company

Visit Website

Proud sponsor of our clinic!